איך להתגבר על מכשולים במסלול הסקי

סקי הוא ספורט שדורש מולטי-טאסקינג, שילוב של כמה פעולות פיזיות במקביל ובפרט כאשר מדובר במסלול מוגולס עתיר מכשולים. לפניכם מדריך להתמודדות עם מכשולים במסלול הגלישה.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: איך להתגבר על מכשולים במסלול הסקי
Thinkstock Imagebank ©

מדוע הדבר חשוב?

עבור גולשים ברמת מתחילים וברמה בינונית, מפגש עם מוגול במסלול הגלישה יכול להפוך יום טוב ליום רע. התרסקויות על הקרקע והתנגשויות בין גולשים הן תוצאות מוכרות של מפגשים עם מוגולים. עבור הגולשים המתקדמים, שמחפשים ביודעין את מסלולי המוגולים, זו יכולה להיות חוויה מעוררת. במהלך גלישה במסלול רצוף מוגולים, אם לגולש יש מספיק שליטה על גופו, כך שהברכיים והרגליים פועלות באופן עצמאי מפלג הגוף העליון, הגלישה תהיה מאוזנת והרמונית. אמנם אין תחליף לשיעורי סקי באנדורה ולהדרכה בפועל, אך יש כמה טכניקות שאפשר ללמוד ואשר יאפשרו לגולשים להתמודד עם מוגולים בבטחה.

צילום: עמרי ארגוב


לתחילת הכתבה

לשמור על אופציות פתוחות

אחת הטעויות השכיחות שגולשים עושים היא למצוא סגנון פנייה מסויים ולדבוק בו. משום שגודלם וצורתם של המוגולים משתנה, זוהי אסטרטגיה לא אפקטיבית, אשר לא תאפשר לכם להתקדם הלאה. עליכם להיות גמישים בגישה ולגוון את הפניות שלכם, אפילו באותו מסלול. פירוש הדבר הוא שאל לכם להיות מחוייבים לסגנון פנייה מסויים. לגולשים הטובים בעולם יש לפחות דבר אחד במשותף: בכל רגע נתון, ניצבות בפניהן כל האפשרויות הקיימות.

לתחילת הכתבה

קיים קשר הדוק בין טקטיקות וטכניקות

על מנת להגיע למצב בו ניצבות בפניכם כמה אפשרויות פעולה, עליכם לתרגל מספר אפשרויות טקטיות. שאלו את עצמכם "האם אני תופר את המסלול בקו ישר הזה או האם עלי לעשות פניות עגולות יותר, שעושות שימוש בחלקם הצדדי של המוגולים השכנים?" עקיפה של המכשול היא בחירה טקטית מצויינת.

כאשר אתם נמצאים במסלול של מוגולים, היכולת שלכם לקבל את ההחלטה הטקטית הנכונה ולהתאים את זווית הקצה שלכם היא קריטית. זכרו שחלקו התלול של המוגולים מעניק לכם את זוית הקצה באופן אוטומטי. סקי קצה גורם לפחות חיכוך וזה גורם למהירות מוגברת. דבר כזה עלול לדחוף אתכם אל העקבים ולגרום למגלשיים שלכם להחליק תחתיכם, כמו קליפת בננה. אם תקחו פנייה רחבה יותר ותשתמשו בצדו של המכשול הסמוך, המגלשיים שלכם יחליקו יותר על השלג, החיכוך יגבר ולכם יהיה קל יותר לנווט. התרגיל הזה עשוי להיות מפחיד, משום שפניות ארוכות ועגולות יותר יגרמו לכם להרגיש שלא נוח. אם מדובר במכשול גדול, יכול להיות שתצטרכו לעשות פנייה גדולה יותר והמגלשיים שלכם ירדו במורד ההר מעט יותר ממה שרציתם.

לתחילת הכתבה

צורות פניות ושליטה במהירות

דרך נוספת לשפר את מיומנויות המוגולים היא לשחק עם השליטה במהירות. הדבר יבנה גם אנרגיה בסקי וגם יעניק לכם את הבטחון שבידיעה ששלטתם במהירות שלכם לפני שהתחלתם את הירידה למטה. השתמשו בבסיס המוגול ובצורת הפנייה שלכם כדי לשלוט במהירות ולהתכונן לפנייה הבאה. בכך שאתם שולטים במהירות, הגוף שלכם ישאר מאוזן. בזמן שתתאמנו בשינוי המהירות ודפוסי הפנייה שלכם, זכרו שסקי קשור לתנועה וקצב ויש לחבר כמה פניות ולא להתחיל ולהפסיק כל פעם מחדש.

לתחילת הכתבה

כופפו את הרגליים

טכניקה נוספת שיש לזכור היא לכופף את הרגליים מתחת לפלג העליון היציב של הגוף. הסיבה לחשיבות הדבר היא שכשאנו במסלול רצוף מכשולים אנחנו עושים פניות ברדיוסים קצרים מאוד. כאשר אנו מכופפים את פלג הגוף התחתון מתחת לפלג הגוף עליון ויציב, הגוף מתחיל להתפתל ולהיות מתוח. תחושת המתח לא נוחה והגוף רוצה להשתחרר ממנה, ככל שתצליחו לבנות את המתח הזה ולפתח אותו מפעולת הכיפוף של הרגליים, כך תוכלו להגיע לפנייה הבאה מהר יותר. זו פעולה מאתגרת, שכן לאנשים יש נטייה לכוף את הרלגיים במהירות ולאחר מכן לישר אותם במהירות ואז הם מחליקים. הם מתרכזים בפעולה אחת בכל פעם כאשר עליהם לרכז מאמץ אחד ומתואם בכיפוף הרגליים, שליטה בזווית הקצה, ויישור המגלשיים.

לתחילת הכתבה

הרימו את כף הרגל

בנוסף למה שצויין לעיל, עליכם גם לשים לב להפרדת כף הרגל מהשוק, דבר שמתאים לרעיון התנועה המתמדת. כאמור, גולשים נוטים לבצע תנועה אחת רחבה, פתאומית ולעיתים נואשת שאחריה מגיע חוסר תנועה מוחלט. כאשר אתם מרגישים שאתם עומדים לעשות זאת, נסו להמשיך לנוע או לשמור על רגליים כפופות מתחת לפלג גוף עליון יציב. אך אל תעצרו שם, זוזו והתפתלו אף יותר, השתמשו במפרק העקב.

לתחילת הכתבה

שלבו את כל ההצעות

זכרו שגלישה במסלול מוגולים פירושה סדרה של תנועות מסונכרנות. סקי הוא ספורט שדורש מולטי-טאסקינג וכדי לשפר את מיומנות הגלישה, יש לעשות כמה דברים במקביל. התמקדו בהתאמת צורת הפנייה, בשליטה על זווית הקצה ובהגמשת הרגליים. לאחר מכן, תרגלו שילוב של כל התנועות האלה, ככל שתוכלו לשלב ביניהם יותר כך תהיה הגלישה שלכם חלקה יותר.

לתחילת הכתבה

נבחר ותורגם על ידי מערכת אתר למטייל מהאתר www.firsttracksonline.com

רוצים לקרוא עוד על סקי? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×