חופשת סקי בלך, אוסטריה

אתר הסקי לך שבאוסטריה הוא אתר קוסמופוליטי, המושך את גולשי הסקי הטובים והעשירים וכן חובבי סקי רגילים. זהו אחד ממוקדי המשיכה לחוג הסילון, מיקומו מרהיב בנוף האלפיני והוא אתר תוסס עם פעילויות מסביב לשעון. שלי, גולשת מתחילה, חזרה מחופשה קצרה באתר והיא מדווחת על העיירה, המסלולים, ההדרכה ועוד.
שלי חודורוב - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: חופשת סקי בלך, אוסטריה

מספר עובדות ראשוניות

בטיול מאורגן הכול ידוע מראש. אלמנט הראש הקטן פעל, אבל לשעה קלה בלבד. הקבוצה שלנו מנתה: 7 טסטוסטרון מתקדמי סנובורד וסקי מעל 10 שנים + 2 אסטרוגן, להן זו הפעם הראשונה. לא בת שש עשרה, אבל יודעת משהו על העולם הזה, למרות זאת: חובת ההוכחה חלה עלי. מסקנה ראשונה וחשובה: הכול בראש! יש דרך, יש כוח רצון, כל הניו אייג` עמוס בתובנות כאלו. גולשים מתחילים יעשו לעצמם טוב ויאמצו כמה ממשפטי המפתח הידועים כמו: "ההצלחה היא לעבור גם בדרך כישלון". רק ככה תוכלו למכור את הפרארי בשלג, לנצח את הגבינה וכמובן, עם הרבה רצון וקצת יכולת, כולל הקפדה וריכוז להוראות המדריך, תווכחו לדעת כי לאחר כמה שעות תכירו שרירים שלא הכרתם מעולם. זהו השלב בו עליכם לשנן את הפתגם הסיני העתיק: תנאי להצלחה הם הייסורים. 

לתחילת הכתבה

ממינכן לאוסטריה - הגעה והתארגנות 

ממינכן החלנו בנסיעה לכיוון לך (Lech). אני מניחה שהדרך יפה או כמו שנאמר בספרים: עוצרת נשימה, נוף הרים מושלג, עיירות ציוריות - כל זאת במידה ולא נוסעים בחושך. הנסיעה ממינכן דרך אינסברוק (Innsbruck) אורכת 3 שעות. ניתן להגיע גם משדה התעופה בציריך, 3 שעות נסיעה. חשוב מאוד לבדוק ולהתעדכן לגבי כבישים סגורים. 

לתחילת הכתבה

הפנסיון

התיכנון המקורי היה להגיע לסנט אנטון, אך מכיוון שהתאריכים "נפלו" על שיא העונה כמו גם על אמצע שבוע ולרשותנו 4 ימי סקי בלבד נעננו לכל עשרות הפניות מבעוד מועד בנימוס אוסטרי: "תודה אך לצערנו...". הפנסיון היחיד שהחזיר תשובה חיובית – הפנסיון של אריקה ורולנד יוהנסון (Oberstubenbach Pension), נמצא בלך ואינו ממוקם במרכז העיירה. נסיעה בסקי באס, היוצא כל 20 דקות, אורכת 5 דקות עד למרכז העיירה. הפנסיון מציע חדר ב-70 יורו ללילה - מחיר ללא תחרות, בהתחשב במחירים של מרכז העיר. ארוחת בוקר מצויינות וארוחת ערב (הרבה פחות טובה) כלולות במחיר. אריקה בעלת שורשים איטלקיים, אך המטבח האיטלקי או רזי המטבח בכלל אינם בין תכונותיה המצטיינות. גם האנגלית של אריקה בעייתית, אלא אם כן עליה לדסקסס על סה"כ מחיר, כולל שתייה והחדרים. המקום מספק סאונה, חדרים נוחים וחדר סקי עם יציאה ישירה לתחנת האוטובוס, הנמצאת ממש מרחק פסיעה. בפנסיון אווירה חביבה ושקטה. אין לובי או חדר מרכזי - חיסרון למי שמגיע ב"חבורה".

לתחילת הכתבה

העיירה

לך נמצאת כ-20 ק"מ מערבית לסן אנטון, במחוז ארלברג (Arlberg), האתר מקושר עם סנט אנטון, Zurs ו-St.Christoph. כרטיס הסקי פס תקף לשימוש גם באתרים המקושרים. האתר מספק מסלולי גלישה כחולים, אדומים ומעט שחורים. לך נחשבת לאחת מהעיירות היפות ונאמר גם כי היא מהיקרות באירופה. כמי שאין לו מדדי השוואה, נמסר לי כי זו בעיקר תדמית יקרה וכל אוסטרה יקרה. העיירה מתהדרת בנוף יפהפה, מבנים ציוריים, כדוגמת מראה הכנסייה או גשר העץ, הנמצא ברחוב הראשי ומתחתו זורם נהר. את העיירה פוקדים עשירי אירופה, מה שמקנה לה אוירה אליטיסטית בבוקר. אחר הצהריים נשברות החומות - בתי הקפה והבארים הרבים מוציאים את התנורים החוצה ויוצרים פאב חיצוני, עמוס גולשים השותים ושותים וגם שותים הרבה אלכוהול. הרבה גלוויין - יין אדום, חם ועמוס בתבלינים ריחניים (אם התאהבתם במשקה, מומלץ לרכוש בסופר את שקקי התה המוכנים מבעוד מועד להכנה קלה ומהירה בבית). לך ידועה גם בזכות מגוון הסלבריטאים המגיעים אליה. בעיירה צולמו מספר סצינות מהסרט "יומנה של בריג`יט ג`ונס". תצוגת האופנה השולטת הייתה דווקא מהקבוצה שלנו –נמצא כי יש לנו יתרון בלבוש חדשני, כמו גם בציוד המתקדם בחסות חברת רוסיניול, הנושא צויין ע"י המדריכים. 

 

אטרקציה לילית – אחת לשבוע בעונה מתקיים מופע גלישת לילה של מיטב מדריכי הסקי והסנובורד, אשר משאירים אותי וגם את המתקדמים פעורי פה. האירוע משתלב היטב עם הפאב הסמוך בחסות תידלוק אלכוהולי. אוכל- בעיירה ישנו מגוון מסעדות. המסעדה האיטלקית סמוך לבית הספר לסקי ממולצת בחום - מציעה פיצות ומרקים טעימים ולא מכבידים. 

לתחילת הכתבה

מסלולים

לך הינה חלק ממרחב הגלישה הנקרא ארלברג. המסלולים בלך מתחוזקים היטב, חתולי השלג לא נחים. מספר המסלולים היוצאים מהעיירה לך הוא לא גדול כאשר המסלול המרכזי הוא מספר 34, המתפצל לכמה מסלולים קטנים יותר. מסלול זה יורד מפסגות ההרים עד לעיירה. המסלול רחב ומתאים לכל סוגי הגלישה. יש לציין, כי למרות סימוני הכחול, המסלול תלול בחלקו כמו גם בסופו ולכן הופך את האתר למעט בעייתי לגולשים מתחילים ביותר. לצד מסלול 34 ולאוהבי הקפיצות של הסנובורד נמצא סנו פארק אטרקטיבי עם מגוון קפיצות. תוך כדי הגלישה מומלץ לעצור בעיירה אוברלך (Oberlech), הממוקמת 200 מטר מעל לך. לעיירה זו ניתן להגיע בחורף בגונדולה או בגלישה בלבד. יש בה מספר מלונות ומסעדות לעשירון העליון. ביום שמש שוקקת העיירה חיים. מומלץ לעצור תוך כדי הגלישה לארוחת צהריים. 

הותיקים טענו כי היו שמחים לישון בסנט אנטון ולגלוש יום אחד בלך, בשביל החוויה והגיוון. יתרונה של סנט אנטון כמובן בא לידי במגוון המסלולים. יחד עם זאת, ללך מסלולים רחבים יותר, ויש האומרים כי בגלל גובהה השלג בה "שווה", טוב יותר וטרי. כבר ביום השני נבדקה האופציה של מסלולי סן אנטון. חזרו עייפים אך מרוצים. 

לתחילת הכתבה

בית הספר, המדריכים ועוד

לך ידועה בבתי הספר לסקי הטובים וכן במגוון מסלולים כחולים. המגיעים באמצע שבוע ייתכן וייאלצו לקחת מדריך פרטי. עניין של מזל, תלוי במצב הקבוצות. אגב, המידע בחסות חבורת הגברים שהגיעה ערב קודם. לנו, הבנות, הסתבר (למרות עיון מדוקדק בפרוספקט) כי עלות מדריך פרטי מסתכמת ב-220 יורו ליום לראש. הנחמה הגיעה ממשפטים ידועים: "העיקר הבריאות", "לא נורא, אנחנו כבר פה נחסוך בדברים אחרים". בית הספר לסקי נמצא במרכז העיירה, ממש מול הכנסייה. יש שניים, אנחנו היינו בזה של המדריכים עם החליפות הכחולות, הם גם נראים טוב (לא פחות חשוב!). אין צורך להזמין מראש, אבל כן מומלץ ביום הראשון להגיע מוקדם. היציאה לסקי היא מידי בוקר, בשעה 10:00 - הגיעו שעה קודם. החבורה הגולשת הזדכתה ומסרה אותנו, ללא טופס 106, עוד לפני שהספקנו למצמץ. כמובן שתוך דקותיים הכול כבר הסתדר ואפילו זכינו בסבסטיאן המדריך. נפתחה קבוצה מיוחדת עבורנו ל-3 ימים. שתינו, לא כולל סבסטיאן המדריך, במחיר שווה לכל נפש: 125 יורו לשלושה ימים, לא כולל סקי פס בסך 20 יורו ליום לטי בר.

המדריכים האוסטרים ידועים במקצועיותם, ביסודיות ובחוסר חוש הומור - יש עבודה, באנו לסבול! רובם דוברי אנגלית ברמה טובה. השיעור מתחיל ב-10:00. בשעה 13:00 יש הפסקת צהריים מאורגנת לשעה ואחר כך ממשיכים עד 15:30 - בהחלט די והותר למתחילים. נאלצתי להמתין בסבלנות בפאב המקומי עד שהחבורה המתקדמת תסגור את המעליות. בית הספר גובל עם גן השלג של הילדים, שכידוע חסרי פחד, זריזים ובעיקר מעוררי קנאה. קצת קשה לקלוט כמה קרוב זה לאירופאים ואיך קיימת להם האפשרות ללמוד מגיל 3 ולהמשיך אחר כך חודשים רבים ושנים רבות בתוך ים הלבן.

לתחילת הכתבה

סיום

מסקנתי בסוף החופשה: "אל תאמין במראית עיניך. כל שהן מראות לך הוא גבול בלבד. התבונן בכוח הבנתך, גלה את הדברים הידועים לך מכבר ותמצא את הדרך לעוף" (ריצ`ארד באך). עשיתי זאת! יוגה עוזרת, חוש הומור עוזר, בגדים יפים ומעיל שווה עוזרים גם.  4 ימים זה כלום, אבל יש אופק. הנה שבירת סטיגמה - דווקא נורא כיף שיש לך ציוד אישי ולא צריך לשכור. זו לא בעיה להיסחב עם הציוד, מה גם שאלעל אינה מחייבת במשקל עודף. אני מצאתי גם תועלת פסיכולוגית כבר בבן גוריון - זה נראה טוב ומרגיש טוב ואין כמו נעליים אישיות, שאף אחד לא ביקר בהן (היגיינה...).

מה מצוין בלך? עיירה אלפינית-ציורית; מסלולים רחבים ומסלולי אופ פיסט; גישה ישירה לאתרים נוספים; שלג מצויין; הרבה שמש - שהיא מחליטה לצאת היא מציפה את ההר; סצינה מצויינת של אפרה סקי; אתר אלגנטי, "שיקי" ומלונות בוטיק למכביר; גן והדרכה לילדים החל מגיל 3.

מה פחות? נחשבת לאחת מהעיירות היקרות באזור; מספר מצומצם של מסלולים למתקדמים; 20 דקות נסיעה ברכב לסנט אנטון,חצי שעה בסקי בס; מסלולים כחולים, קשים ותלולים במדרון המתחבר לעיירה, מקשה על המתחילים כמו גם על עייפים; אין הנחות בלימוד הסקי – נראה קצת "קשוח" עם ילדים.

לתחילת הכתבה


מרץ 2008

יעדי הכתבה

סגור
×