פלאשבק בלז ארק: חופשת סקי נוסטלגית באלפים הצרפתיים

גולש הסקי ארנון מידב סוגר מעגל אחרי 25 שנה וחוזר למרחב הגלישה פרדיסקי. הוא מגלה אתר שמתעלה על כל זכרון וקלאב למשפחות שמעורר בו רוח נעורים. חמוש במגלשי סקי חלומיים הוא יצא לחרוש את הפסגות הגבוהות של אחד ממרחבי הגלישה הטובים באירופה
ארנון מידב / BanditXX
|

השנה היתה 1991. בוש האב שלט בארה”ב, סדאם חוסיין שלט בעירק, סדאם נכנס לכוויית, בוש נכנס לעירק, והסקאדים הגיעו לחיפה. אבא שלי, אז קצין אב״כ בהג״א, “חיל הזקנים של ישראל”, נהיה החייל הכי קרבי בצה״ל – נוסע בג׳יפ פתוח ובחליפת אב״כ לכל נפילת טיל. ואני, נער בן 17, ה”גבר״ בבית, ניסיתי לשמור על קור רוח, גם כשנפל טיל בוואדי מול הבית ופוצץ את כל החלונות, וגילינו בזמן אמת שאי אפשר להלחם בטילים עם מסקינג טייפ.

מיד אחרי המלחמה אבא שלי החליט שאנחנו צריכים חוויה מתקנת, והזמין לנו שבוע סקי בקלאב זול בלה פלאן, צרפת. כחובב סקי, הנסיעה מז׳נבה ללה פלאן לא בישרה טובות, ולכל אורך הדרך צפינו במראה אביבי מלבלב. גם באתר עצמו כל המסלולים בקו העצים היו מכוסים בפרחי בר, ומעל העצים היו תנאים “חרמוניים” למדי. היה השבוע הראשון של מרץ. לא חשבתי לרגע שאולי זו שנה חריגה. לא ידעתי מה זה לגלוש בתנאים אביביים.

25 שנה אחרי - בחזרה לפרדיסקי | Andy Parant ©

גם השהות בקלאב אקווריוס, החיקוי הזול של קלאב מד (שלרבות הימים נקנה על ידי קלאב מד), לא עזר לשפר את מצב הרוח של הנער שהעדיף פינק פלויד על להיטי האייטיז השולטים. זו היתה הנסיעה שגרמה לי להדיר את רגליי מאתרי הסקי של אירופה למשך כמעט 20 שנה.

מאז חלפו בדיוק 25 שנים. בזמן הזה הספקתי לעבוד אחרי הצבא שנה וחצי באכסניה באתר סקי בקולורדו, להעביר כמעט עונת סקי שלמה ברוקיס הקנדיים, להיות צעיר חצוף שיוצא לחופשות שנתיות של שלושה שבועות לוויסטלר. וגם להתחתן, להביא משפחה נפלאה עם שלושה ילדים, להשקיע בעבודה, וללמוד לחיות עם פחות כסף פנוי לפנאי, ובעיקר עם הרבה פחות זמן פנוי.

גיליתי (תחילה בלית ברירה) את אירופה מחדש, וגם גיליתי שאני נהנה לכתוב על מסעות הסקי שלי. מה שהתחיל כדרך לזכור חוויות, נהיה חלק מהחוויה.

וכך, בבוקר יום חמישי אחד בתחילת דצמבר, בשיא הלחץ בעבודה, עם תוכניות מסודרות עם הילדים לימי החנוכה, קיבלתי טלפון שנתן לי הזדמנות לצאת בהתרעה קצרה לביקור קצר בקלאב מד, במרחב פרדיסקי (Paradiski) בצרפת. התגובה המיידית שלי היתה לא, כי זה היה השבוע הכי לא מתאים בעולם לצאת לחופשה מבחינתי. אבל חופשת סקי... הסדין האדום שלי מול כל קול של הגיון. ואשתי פרגנה, למרות שהיתה צריכה לשנות את כל התוכניות שלה.

אז ככה מצאתי את עצמי סוגר מעגל. 25 שנה אחרי הטיול המצער ההוא באותו מרחב גלישת סקי ובקלאב, אבל עם הרבה יותר נסיון - בגלישה, ובכלל.

על ההר בלז ארק | Andy Parant ©

דרך גרנובל לפייסי-וולנדרי

לגרנובל הגענו בטיסה של ארקיע. בן גוריון היה עמוס במטיילי חנוכה, אך הטיסה היתה נוחה. שדה התעופה בגרנובל, לעומת זאת, הוא משהו קצת הזוי – מהמטוס יורדים במדרגות, אבל אז, במקום למצוא אוטובוס כצפוי, רואים פסים כחולים ארוכים עם המון אנשים שמכוונים את הנוסעים להתחיל לצעוד אל טרמינל קטן. אחרי שמסיימים את הצעדה, מגלים שהדבר שחסר יותר מאוטובוס הוא גג לטרמינל. הפרספקס הדק לא עוזר כלל בשמירה על איזושהי רמה של חום. אחרי שבאים מארצינו החמימה, הנחיתה בגרנובל היא חוויה מעוררת, שלא לומר מקפיאה.

משם, הנסיעה אורכת קצת יותר משעתיים, בנוף אלפיני שמזכיר מאוד... נוף אלפיני. אתם יודעים: הרים, צוקים, טירות וגם מרחבים פתוחים בהתחלה. בקיצור, יפה שם. היעד שלנו – קלאב מד פייסי-וולנדרי (Peisey-Vallandry).

לא, גם אני לא שמעתי את השם הזה עד שנשלחתי לשם, ולא, גם אני לא הצלחתי לבטא את השם עד הפעם הרביעית ששמעתי אותו, או לזכור את השם עד לפעם ה-20 שאמרתי אותו. “פייסי-וולנדרי”, תגידו את זה בקול רם כמה פעמים, בסוף מצליחים.

אם אתם שואלים איפה זה, אז ככה: על לה פלאן (La Plagne) שמעתם? ומה לגבי לז ארק (Les Arcs)? ידעתי שכן. אז פייסי ו-ולנדרי הן שתי עיירות צמודות שממוקמות בין אתרי הענק הידועים האלה. הן כנראה העיירות הוותיקות יותר, מלפני שיח”צנים חשבו על שמות קליטים בעלי הברה אחת ו-ה' הידיעה.

שני הכפרים על רקע מרחב הגלישה של פרדיסקי | andyparant.com ©

מרחב הגלישה של Paradiski

העליה מפייסי היא דרך רכבל די ארוך שמגיע עד קצה קו העצים. בכלל, כל מרחב הגלישה הזה מתאפיין ברכבלים ארוכים, שמאפשרים גלישה ממושכת עד שצריך לעלות שוב, אם כי הרכבלים אינם חדישים כמו באוסטריה. בשום שלב לא מצאתי את הטוסיק שלי מתחמם כמו שקורה במפתיע ברכבלי הענק אצל האוסטרים.

ביום טוב יש לא מעט מסלולים כחולים ואדומים שיורדים חזרה לפייסי, אבל בתחילת העונה, השלג באזור זה היה כמעט כולו שלג תותחים, ומרחב זה שימש אותנו בעיקר כמסלול תחבורתי חזרה לארוחות הצהריים המפנקות בקלאב מד. מדריך הסקי דאג להביא אותנו מהר מאוד למרחבים של שלג "אמיתי" – קרי האזורים הגבוהים של לז ארק.

ברוכים הבאים ללז ארק! | Agence Merci-petewebb.com ©

לז ארק מחולקת להמון עיירות קטנות, ששמן ניתן לפי גובה העיירה. העליה המהירה ביותר ללז ארק עבור שוכני פייסי היא דרך הגונדולה טרנזארק, בארק 1800. רכבל אחד שמעלה את הגולש 800 מטרים, לעולם אחר לגמרי, שבו החום של דצמבר אירופאי ומסלולי הגלישה המלאכותיים מתחלפים במראה לבן וטבעי לכל כיוון שמסתכלים. מראה אלפיני גבוה במיטבו, שעוצר את הנשימה כמו שרק מראה אלפיני יודע.

גם בגובה זה, מכיוון שזו תחילת העונה, רוב המסלולים התלולים היו סגורים, והגלישה המתבקשת היא קארבינג מהיר על מסלולים כחולים ואדומים מוחלקים. לפחות כך היה בתחילת היום הראשון. ביום זה הגענו עד הפסגה הגבוהה ביותר בכל מרחב הגלישה Aiguille Rouge, אשר העליה אליה היא דרך גונדולה ואחר כך טראם (אוטובוס מעופף) שעמוס יותר מרכבת תחתית ביפן. גם כשהאתר היה ריק חיכו שהוא יתמלא לפני שהזיזו אותו. הנוף בפסגה שווה כל שניה של דחיסה, וכולל גם תצפית מדהימה על המון בלאן.

טיפ לסקי: מרחב פרדיסקי - בשיתוף Club Med

מרחב הגלישה פרדיסקי (Paradiski) מספק את תמהיל מסלולים מהטובים ביותר באירופה, כך שכל הגולשים – ממתחילים ועד מקצוענים וגולשי אוף-פיסט - ימצאו כאן את מבוקשם. המרחב ידוע במערכת מעליות מתקדמת, וגם הפעילויות ומתקני הסקי שנועדו לילדים קיבלו כאן תמיד ציונים גבוהים במיוחד. המרחב מורכב מאתרי הסקי של לה פלאן, פייסי ולנדרי ולז ארק. באחרון תוכלו ליהנות מחופשה במועדון הסקי החדש והמודרני ביותר בעולם: Les Arcs Panorama

ביום השני ירדנו עד ארק 1600, שנהנה משלג סביר למרות חוסר גובהו, וגם מתברך במסלולים אדומים תלולים שמשמשים לאימוני מירוצים, או במקרה שלנו, לאימוני טכניקת גלישה "של פעם", עם סיבובים קצרים (“סיבובי סבתא” לדברי המדריך).

אחר הצהריים גילינו את גולת הכותרת מבחינתי של האתר: Grand Col. זהו עמק שסובל מצל קלסטרופובי בשעות הבוקר, אך אחר הצהריים מואר בשמש חמימה, והוא כולל את אחד ממסלולי המוגולים הארוכים שראיתי באירופה. מסלול שחור יפהפה ש"נאלצנו" לחוות פעמיים.

ביום השלישי של הגלישה, כל הקבוצה סבלה מעייפות החומר מהיומיים הקודמים, אבל התעורננו לעולם נפלא של כמה ס”מ של שלג טרי. בילינו בגלישה נינוחה שוב ב-Aiguille Rouge, עם ירידה רצופה מגובה 3,200 מטרים עד לגובה 1,900 מטרים ועצירה לכוס קפה בבר בסוף המסלול. אחר הצהריים ביליתי על האדומים בראש ארק 1800, שקיבלו שידרוג משמעותי עם השלג שירד בלילה.

עוד פרטים על חווית הגלישה בפרדיסקי, תוכלו לקרוא בבלוג שלי »

בוחנים את המדרון בלז ארק רגע לפני הגלישה | BanditXX ©

קלאב מד פייסי-וולנדרי

האמת היא שלפני שיצאתי לטיול, הקלאב היה החלק המדאיג ביותר מבחינתי – כמי שרגיל לגלוש לבד, לקבוע את הלו"ז של עצמי, להעביר ערבים שקטים ורגועים בחדר צפוף בכתיבה בפורום אתר שלג...

כגודל החשש, כך היה גודל ההפתעה לטובה. כנראה שהבירה והיין החופשיים היו חלק מהעניין, אבל לא רק. מהרגע הראשון שהאוטובוס עצר היתה קבלת פנים חמה של הצוות, והנסיונות שלהם להכניס את האורחים להווי המקום לא נגמרו עד לפרידה.

המועדון של פייסי-וולנדרי הוא בדירוג של ארבעה קלשונים בשפת קלאב מד, ומכוון למשפחות. משמעות הדבר היא שיש מועדונים לילדים בכמעט כל הגילאים – גם ג'ימבורי לקטנטנים, וגם בית ספר לסקי ומועדוני משחקים לגדולים יותר. השנה יש בפייסי-וולנדרי גם שתי עובדות מישראל במועדוני הילדים, מה שיקל מאוד למשפחה שבאה לגלוש מהארץ. אני ניסיתי להתמקד בסיורים שלי במועדונים האלה, כאבא שחולם על לקחת את הילדים שלו לגלוש.

קלאב מד פייסי-וולנדרי | Club Med ©

מבחינת מתקנים ופינוקים, הייתי אומר שהמועדון שווה בערך לרמה של מלון ארבעה כוכבים, עם בריכה, חמאם, שולחנות ביליארד, לובי ענק, ובר משקאות שרובו חופשי, מהנספרסו של הבוקר, דרך התה הירוק של הצהריים ועד לבירה של הלילה.

האוכל מוגש בבופה ענק, ואין סוף למנות שאפשר לבחור בכל ארוחה. אוכל די איכותי, גם אם לא תמיד ברמה של מסעדת יוקרה. החלק הקשה ביותר של כל יום היה להתאפק לא להגזים בארוחת הצהריים לפני סשן הסקי השני של היום.

החדר שלי היה מחולק לאיזור שינה וסלון קטן, ומעוצב מאוד יפה, אך ניכר לפי הגודל שהכוונה היא שהאורחים יבלו את רוב זמנם מחוץ לחדרים.

בלובי, אדום הוא הצבע הדומיננטי, מה שמקנה מראה עליז וצעיר יותר ממלון בסדר גודל דומה. גם הצוות הגדול, של צעירים וצעירות, יפים וחייכנים (ה-GOs בשפת המקום) מוסיף לאווירה הקלילה והחמימה.

בקלאב מד, העובדים אוכלים יחד עם האורחים, ובכל פעם מתיישבים בשולחן אחר שיש בו מקום פנוי. בהתחלה זה הרגיש מוזר, אבל זה בהחלט עזר לשבור את המחסומים האופייניים בין נותני השירות לאורחים, וזה עוזר ליצור את האווירה החמימה שקלאב מד מכוונת אליה.

אולי אני התחברתי להווי כי זה הזכיר לי את עברי הרחוק, כצעיר שעבד באכסניה באתר סקי. אמנם אי אפשר להשוות את תנאי המחייה שהיו לי אז - שינה של שמונה אנשים בחדר מסריח, מול האיכות של קלאב מד, אבל היתה אותה האנרגיה החיובית של העובדים, הרצון שהאורחים לא רק יבואו לישון אחרי הסקי, אלא גם יבואו להתחבר, אחד עם השני ועם הרוח של המקום.

ואחרי ארוחות משותפות, שיחות קלילות בשפות משובשות, וקצת בירה חופשית, גם אני מצאתי את עצמי רוקד עם הצוות והאורחים לצלילי מוזיקה שלא הייתי משמיע בנגן שלי, ומנודב בקצת מבוכה והרבה הומור למופע בידור על בימת התאטרון.

ואפשר גם להתפדח קצת במופעים הליליים | BanditXX ©

הדרכה בסגנון צרפתי

קלאב מד עובד עם ESF, בית הספר לסקי הרשמי של צרפת. כל מדריך עובר “אוניברסיטה” של גלישה עד שנהיה מדריך מדופלם.

אני הצטרפתי לקבוצת גולשי סקי מתקדמים. המדריכים שליוו את קבוצות המתקדמים היו לרוב ותיקים, עם נסיון רב בטכניקות הגלישה "הקלאסיות" של פעם, וגם בקארבינג של היום. הפתיע אותי מאוד (לטובה), שביום הראשון המדריך לא עבד על טכניקה בכלל, אלא נתן לנו לגלוש חופשי, להזכר במה שאנחנו יודעים ולהשתחרר, ורק החל מהיום השני עבד על שיפור טכניקה. הוא גם היה קשוב לרוח והמיקוד היה פחות על הדרכות והסברים, ויותר על גלישה חופשית ומהירה בעקבות השמש.

המדריך שלנו היה מעריץ גדול של השמש, ולכל אורך היום הוביל אותנו למסלולים המוארים ביותר. בדרך כלל זה היה חיובי מאוד, ולמדנו מהר איפה צריכים למקם את עצמנו על ההר במהלך היום. לפעמים זה גם היה בעוכרינו, למשל כשמצאתי פיסה קטנה של מוגולים שרציתי לבחון, אבל אי אפשר היה, “כי זה לא בשמש”.

בניגוד לחששות או נסיון העבר, האנגלית של המדריך היתה פרפקט, וההדרכות לוו בהומור צרפתי קלאסי: “.The next part is flat: skis parallel, close your eyes, relax”

ציוד הסקי שפינטזתי עליו...

אני כבר שנים משאיר את מגלשי הסקי בבית ושומר את המגלשיים הישנים רק לנסיעות לחרמון. בכל שנה אני שוכר ציוד "אול-מאונטן" איכותי, מגלשי סקי איכותיים שאפשר לקחת על המסלולים וגם מחוצה להם.

הפעם, מצאתי בחנות ההשכרה הפנימית של קלאב מד מגלשיים שאני שנים רוצה לנסות (Rossignol Sin7). הם היו חדשים מהניילונים, עם אפס שריטות. העובד ניסה לשכנע אותי לקחת ציוד אחר, לא פחות איכותי, אבל שונה לגמרי באופי, כי מה שבחרתי באמת לא היה אופטימלי לתנאים של תחילת עונה. אבל אחרי שנים שחלמתי על הזוג הזה ולא מצאתי בחנויות ההשכרה באוסטריה, לא ויתרתי.

לא הצטערתי לרגע. אהבה מסיבוב ראשון, אם כי לא ממבט ראשון – הם צבועים בצבע מרקר ירוק זוהר. אבל נושא הצבע נשכח במהרה. סקי יציב במהירות, קליל במוגולים, מספיק שמן לפאודר. בהחלט אול-מאונטיין מעולה.

חלק מהגולשים בקבוצה שלי העדיפו לשכור ציוד מחוץ למועדון בפחות כסף, אבל אחרי שהורגלתי למחירי ההשכרה הגבוהים של אוסטריה, לא נראה לי שההליכה לעיירה מצדיקה את הכמה אירו חסכון מול מחירי הקלאב, שנראו לי סבירים למדי (לפחות בהשוואה למחירי ההשכרה בסן אנטון או לאך).

עם המגלשיים הזוהרים בלז ארק | BanditXX ©

סוף דבר

מרחב הגלישה פרדיסקי מתברך ברכבלים ארוכים (אם כי פחות משוכללים מבאוסטריה), נופים מדהימים בכל כיוון שמסתכלים, מסלולים נהדרים לכל רמות הגלישה, ואפשרויות אוף פיסט רבות... אם באים בזמן המתאים.

בתחילת העונה, אפשרויות הגלישה הן רבות לגולש שמחפש מסלולי "שיוט", בין אם זה גולש ברמה בינונית או מתקדמת. בזמן זה האתר פחות מאתגר למחפשי הרפתקאות, מפאת חוסר שלג במסלולים התלולים יותר. עם קצת מזל וקצת הדרכה, גם הגולש ההרפתקן יכול למצוא כמה פנינים, אבל לא הרבה. בפברואר, בזמן החופשה הצרפתית, השמועה היא שלא רואים את השלג מרוב גולשים. ינואר אמור להיות החודש האידאלי, שבו כל האתר פרוש לרגלייך, וכמות הגולשים סבירה.

ומה לגבי ההיסטוריה האישית שלי?
האם התגברתי על "טראומת לה פלאן" מילדותי? בהחלט כן, למרות שלא גלשנו באתר לה פלאן עצמו מפאת חוסר שלג. אבל במקום לשקוע בדכאון, פשוט מצאנו את המסלולים המהנים ביותר שמתאימים לתחילת העונה, מה שבא עם מספיק נסיון וקצת הדרכה טובה.

האם אמצא את עצמי מתארח שוב בקלאב מד בכלל, ופייסי וולנדרי בפרט?
אם נוסעים עם חברים נוספים, ובעיקר עם המשפחה, קלאב מד יכול להיות חופשת סקי מנצחת. זה לא הדיל הזול ביותר בעיר, אבל הם נותנים תמורה טובה לכסף, במיוחד כשמתחשבים בכל מה שמקבלים מסביב לסקי, באיכות ובמקצועיות, ואפילו באווירה הכמעט-שטותית, אבל סוחפת, שלא תמצאו באף מלון.

מועדוני הילדים בקלאב מאפשרים להורים לגלוש חופשי רוב היום, בזמן שהילדים לומדים לגלוש עם המורים הטובים ביותר – יתרון שבעל משפחה לא יכול לזלזל בו. אולי השפה יכולה להיות מכשול, אבל לדעתי פחות בעייתי לילדים הקטנים יותר, שמסתדרים עם כל שפה, או הגדולים יותר, שכבר לומדים אנגלית. אולי יום אחד אצליח להגיע עם הילדים שלי, ואז אוכל לתת דעה מנוסה יותר.

עד כאן דיווחי מנסיעה קצרה (מדי), אבל מהנה ביותר. עוד על חופשת הסקי בבלוג של ארנון »

הכותב היה אורח של חברת Club Med במועדון Peisey-Vallandry

לתחילת הכתבה

מתכננים חופשת סקי? הנה עוד כמה דברים שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×