סקי עם ילדים: המדריך לחופשת סקי משפחתית

כל הורה שבילה מספר שבועות מחורפי ילדותו וחייו הבוגרים בחופשות סקי מפנקות, חולם שגם ילדיו יזכו להרפתקה דומה. השאלה היא מהו הזמן הנכון להעלות את הקטנטנים על השלג, כיצד לרכך עבורם את הנפילה על הטוסיק ומהי הדרך הטובה ביותר להקנות להם בסיס לגלישה נכונה? כיצד לתכנן חופשת סקי עם ילדים - כל התשובות בכתבה הבאה
גל איתן, SkiDeal
|
תמונה ראשית עבור: סקי עם ילדים: המדריך לחופשת סקי משפחתית
© עמית להב

ישראל רויטמן הוא מדריך סקי כבר מעל 40 שנה. הוא למד עוד בברית המועצות, במגמת הספורט של אוניברסיטת לבוב שבאוקראינה והתמחה בהדרכת סקי. במשך 10 שנים אימן ישראל את נבחרת הצעירים של אוקראינה, וחלקם אף זכו לפרסים של האיחוד כולו. כשהגיע לארץ ב-1990, פנה לאתר החרמון ומיד בסיום הכשרה של מספר שבועות והמרת התעודה הזרה לתעודה ישראלית, החל להדריך בו. מכיוון שנזקק לעבודה לאורך השנה, הוא גם חבר לאיגוד מדריכי הסקי בישראל ולארגון המורים והחל ללמד ספורט בבתי הספר. היום, בעונות החורף הוא מדריך ילדים בקייטנות בתקופות החגים באתרי סקי שונים באירופה.

מה עלינו, ההורים, לקחת בחשבון בחיפוש אחר קייטנת סקי לילד/ה?

ראשית, עלינו לבדוק שהילד מעוניין בכך ושהרצון לקייטנה אכן מגיע ממנו ולא מאיתנו ההורים. יש מקום כמובן לדרבן ולדחוף מעט, שהרי מדובר בחוויה מיוחדת במינה, שרוב הילדים מתחברים אליה, אך שווה להיות קשובים לילד. גודל הקבוצה הוא קריטריון מכריע. בתי ספר שמקבצים ילדים לקבוצות של 12 ו-15 ילדים, מפספסים בלימוד, לעומת כאלה שמאפשרים יחס אישי והשגחה צמודה יותר של המדריך, בקבוצות של 5-8 ילדים.

קריטריון נוסף הוא כמובן השפה. אם הילדים צעירים מגיל 14, הם זקוקים למדריך שיבין את שפתם ואת תרבותם. יש כמובן שפה בינלאומית וניתן להבין אינטואיטיבית סימנים, אבל בפירוש יש הבדל בהבנה וביישום כשהילד מבין את שפת המדריך. חברה נעימה - חשוב שהמסגרת תהיה נוחה לילד, שיוכל לתקשר עם הילדים האחרים ולהפוך לחבר גם אחרי הסקי.

קייטנות סקי לקטנים. צילום: איתמר ברק

החל מאיזה גיל כדאי ללמד את הילדים לגלוש?

קודם כל, אני ממליץ להתחיל מוקדם. כמה שיותר מוקדם, כך יותר קל ללמד. אני מלמד ילדים החל מגיל 3, ומדהים לראות עד כמה טוב הם קולטים את העניין. כמו בכל דבר, בגילאים הצעירים הילדים הם כמו ספוג - סופגים במהירות וללא פחד וטוב לחשוף אותם למגוון רחב של פעילויות. או כמו שאני תמיד אומר "ילד לומד עם הרגליים, מבוגר לומד עם השכל".

בגילאים בוגרים יותר מתעורר לו חשש שלעיתים יכול לשתק ולהאט את קצב הלימוד. בסופו של דבר כולם לומדים, מבוגרים וצעירים. אבל אם אפשר להתחיל מוקדם – מה טוב. התרומה של הסקי לילד היא כפולה, גם מדובר בפעילות גופנית, עובדת ומחזקת שרירים בכל הגוף ואת המייצבים שלנו. בנוסף, זוהי גם פעילות קבוצתית, מבחינה רגשית הילדים מקבלים עצמאות מההורים והזדמנות להכיר חברים חדשים ולחוות חוויות משותפות על בסיס של טבע ואדרנלין.

סקי בכל גיל. צילום: איתמר ברק

מהו הרכב הגילאים בקייטנות ובתוך כמה זמן הם יגלשו?

מומלץ לחלק את הילדים לקבוצות קטנות ככל שניתן, לעיתים גם של 3-4 ילדים בקבוצה לפי הגיל והרמה. החלוקה בגדול היא מגיל 3 עד גיל 6, ומגיל 6 עד גיל 14. אם אחד הילדים מתקדם מאוד בקבוצתו, נעביר אותו לגלוש בקבוצה הבאה ולהיפך, אם ילד מתקשה מאוד, נעביר אותו לקבוצה מתחילה יותר. המדריך בונה מידי יום מסלולי סקי שיתאימו לרמת הקבוצה.

לרוב, גם ילדים קטנים שזה עתה עלו על השלג, יגיעו אחרי ארבעה ימי גלישה מלאים, לגלוש במסלולים אדומים קלים. בגלישת הצהריים ביום הגלישה השישי והאחרון, חוברים הילדים לגלישה משותפת עם ההורים. אז רואים ההורים עד כמה התקדם הילד, והילד צובר ביטחון לצאת עם הוריו יחד לחופשה הבאה.

למי מהילדים היית ממליץ להתחיל מיד בסנובורד?

אני מדריך סקי וגולש סקי כל חיי. רוב הילדים שאני רואה באתרים האירופאים לומדים קודם סקי, חלקם עוברים לסנובורד באזור הגילאים 11-12, כשהשרירים מתחזקים מספיק. סקי הוא קל יותר ואינטואיטיבי לילדים ואינו מצריך שיווי משקל כמו בסנובורד. זוהי גם טכניקה שנחשבת מסובכת יותר ללימוד ולכן עדיף ללמוד אותה בגיל צעיר, כדי שתישאר איתם לאורך זמן. גם מבחינת ההנאה, בסקי הילדים ייהנו מהר יותר, כבר בתהליך הלמידה, בסנובורד הלמידה היא קשה ונופלים המון. ילדים שמתחילים ללמוד בגילאי המצווה לרוב מעדיפים ללמוד מיד סנובורד כי זה יותר "קול", ההורים לרוב מעדיפים שיתחילו בסקי, אבל בגיל כזה זה כבר פחות משנה.

אילו טיפים היית נותן להורים בחופשת סקי משפחתית?

אני ממליץ לתת לילדים להסתדר לבד. לא לפנק אותם יותר מידי, כדי שיקבלו ביטחון ועצמאות על השלג. הם צריכים ללמוד ללבוש את החליפות בעצמם, להרכיב את הציוד, לסחוב אותו, לייבש את הנעליים בסיום הגלישה, לתלות את הציוד, לקרוא מפות ומסלולים ולהכיר את האתר. גם על ה-T-bar הם נופלים פעם או פעמיים ומתרגלים לשמור על שיווי משקל נכון. הילדים גם שומרים אחד על השני בקייטנה וזה תמיד נחמד לראות.

מהו המינימום האפקטיבי לילדים ולמבוגרים שמעוניינים בהדרכה?

לדעתי גם שעתיים של הדרכה יומיומית בחופשת הסקי זה מספק עבור רוב האנשים. פותחים את הבוקר בהדרכה, לומדים את התיאוריה, את הבסיס, ויוצאים להתאמן לבד. למחרת כבר אפשר לשאול את המדריך שאלות לגבי סוגיות בהן נתקלתם ביום האתמול בגלישה ומשם לצמוח. כדאי גם לכאלה שכבר יודעים לגלוש טוב לשלב הדרכה בת שעתיים פה ושם. ביום הראשון יהיה זה רענון מצוין, אחרי שנה שלא גלשנו וגם היכרות בריאה עם האתר. המדריך ימליץ לכל גולש על מסלולים שמתאימים לרמתו, על מרחבי אוף פיסט שבטוח להסתובב בהם, על שיפור הטכניקה ועל השיטות לצלוח את הסנופארקים.

הכתבה באדיבות חברת SkiDeal

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאירופה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×