על ההר בואל ד'יזר - מסלולים, הדרכה, סנובורד, מסעדות ועוד

ואל ד'יזר הוא אחד מאתרי הסקי הטובים בצרפת, עם מבחר גדול של מסלולים שמתאימים לכל הרמות, בעיקר לגולשים מקצועיים ומתקדמים. לא פלא אם כן, שמדי שנה בחודש דצמבר מתקיימת כאן תחרות גביע העולם בסקי.
מערכת אתר שלג
|

אזורי הגלישה והמסלולים

הנקודה הגבוהה באתר נמצאת בגובה 3,450 מטרים, תחנת הרכבל הנמוכה ביותר נמצאת בגובה 1,550 מטרים.

כמות המסלולים בוואל ד'יזר: 156:

 • 15% מסלולים ירוקים
 • 42% מסלולים כחולים
 • 28% מסלולים אדומים
 • 15% מסלולים שחורים

ואל ד'יזר (Val d'Isère) מחולק לשלושה חלקים עיקריים, לשניים מהם ניתן להגיע מהעיירה. מההר Bellevarde יוצאים שני מסלולים מפורסמים: מסלול ה-OK, שמשמש בתחרות גביע העולם שמתקיימת כאן מדי דצמבר ומסלול ה-Face, בו מתקיימת אליפות העולם. אל Bellevarde אפשר להגיע בעזרת פוניקולר תת-קרקעי שיוצא מ-La Daille או בגונדולה Olympique שיוצאת לא הרחק ממרכז העיירה. Solaise הוא הר נוסף אליו ניתן להגיע מהעיירה.

המעלית Solaise בת ארבעת המושבים מגיעה כמה מטרים גבוה יותר מאשר הרכבל המקביל. למעלה, מעלית כפתור תעביר אתכם לשטח מישורי וממנו אל מגוון מעליות כסא שמשרתות את האזור השמשי. מקצהו העליון של אזור זה אפשר לתפוס את המעלית Leissière ולהגיע אל האזור השלישי - Col de l'Iseran. לכאן אפשר להגיע גם עם מעלית כסא מהירה מ-Le Laisinant או ברכבל מ- Le Fornet. בקצה נמצא הקרחון Pissaillas.

רוב המסלולים בוואל ד'יזר נמצאים מעל לקו העצים, למרות שמעל לכפרים השונים אפשר למצוא גם מסלולים מיוערים. תחזוקת המסלולים היא טובה, אך קיימת בעייתיות בשילוט ומסלולים רבים מסווגים שלא בהתאם לרמתם. כך, מסלולים ירוקים וכחולים רבים תלולים מדי, צרים וקופצניים ובאתרים אחרים הם היו מסווגים כאדומים.

צפו: כך נראית (ומרגישה) הגלישה במסלול השחור La Face בוואל ד'יזר:

מסלולים לגולשים מקצועיים

ואל ד'יזר נחשב לאחד האתרים המובילים בעולם עבור גולשים מקצועיים. האטרקציה העיקרית היא המגוון הרחב של אפשרויות אוף פיסט. כמו כן, יש מספיק אקשן באון פיסט באתר, למרות שמספר המסלולים השחורים המסומנים איננו גדול. מסלולים רבים, המסווגים כאדומים וכחולים תלולים מאוד ובעלי מוגולס.

מסלול ה-Face ב-Bellevarde מלא במוגולס מתחילתו ועד סופו אך הוא אינו תלול מאוד. מסלול שחור נוסף הוא Epaule, אך המוגולס שבו עלולים להפגע בשל חשיפה מרובה לשמש ועלולים להיות מסוכנים בשל סלעים המקיפים אותם. יש כמה מסלולים מאתגרים המגיעים מ-Solaise אל העיירה. בית הספר האלפיני Wayne Watson לאוף פיסט, מפרסם מדי יום את נתוני השלג במסלולים אלה (www.alpineexperience.com).

מסלולים למתקדמים

ההיצע שיש בואל ד'יזר עבור גולשים ברמה בינונית לא נופל מזה שיש עבור הגולשים המקצועיים ולמעשה, יש כאן מספיק מסלולים מעניינים גם למספר ביקורים. המסלולים עלולים להיות צפופים בעונת השיא וכדאי לדעת שרבים מהמסלולים הם ברמה גבוהה יותר מזו בה הם מסווגים. באזור Solaise יש רשת של מסלולים כחולים קלים, שמתאימים עבור מי שרוצה להתאמן ולצבור בטחון.

שני מסלולים טובים נוספים יוצאים לכיוון Le Laisinant. הם מצויינים כשמזג האוויר קשה, אך עשויים להסגר אם קיימת סכנת מפולות. רוב המסלולים באזור Col de l'Iseran הם קלים אף יותר. אלה שמסומנים ככחולים בקצה הקרחון יכולים להיות מסווגים כירוקים. ב-Bellevarde יש מבחר גדול של מסלולים שמתאימים לרמה בינונית כמו גם לכל רמה אחרת.

מסלול ה-OK מאפשר גלישה מהנה אחרי שהוא עובר טיפול תחזוקה. המסלולים שיוצאים מ-Tovière הם רחבים, מתוחזקים ובעלי מוגולס. אף אחד מהמסלולים מ-Bellevarde ו-Solaise בחזרה לעמק אינו קל וכדאי להיעזר במעליות.

מסלולים למתחילים

במרכז העיירה יש משטח לימודי (Nursery) טוב מאוד, חוץ מקצהו התלול. הנסיעה במעליות שמגיעות אליו היא בחינם. חלק מהמסלולים המסווגים כירוקים הם למעשה כחולים. המסלול שמומלץ להתחיל בו לאחר סיום תקופת החימום הוא Madeleine ב-Solaise, אפשר להגיע אליו בעזרת מעלית בת שישה מושבים. גם ב-Col de l'Iseran יש מסלולים רחבים, קלים ולא צפופים. כדי לחזור אל העמק מומלץ להיעזר במעליות.

מעליות באתר

 • מעליות טי-בר: 23
 • מעליות מושב: 53
 • מעליות קרון: 11

מעליות גדולות שפועלות באתר מאפשרות גישה נוחה מהעמק ובמעלה ההר פועלות מעליות כסא מהירות ורבות. באתר קיימות גם מעט מעליות כסא וכפתור איטיות. בכל הנוגע לתורים, האתר מתקדם יחסית. מעלית הכסא Lac ב-Solaise עלולה ליצור תורים, אבל בדרך כלל מערכת הפיקוח על המעליות דואגת שהן תהיינה בתפוסה מלאה וכך יפחיתו את כמות התורים.

סנובורד בוואל ד'יזר

האתר מתאים לגולשי סנובורד, למרות שטין (Tignes) הסמוך מתאים יותר למטרה זו ועדיין, גולשי סנובורד מגיעים לואל ד'יזר. המסלולים הקלים מתאימים עבור מתחילים ומספר מעליות הכפתור מצומצם. כדאי לשים לב לאזורים השטוחים הלא מעטים שקיימים באתר. פארק השלג באתר מתאים מאוד לגולשי סנובורד וצפוי להפתח גם בורדרקרוס.

פארק שלג (Snowpark)

פארק השלג של ואל ד'יזר נמצא מעל גונדולת La Daille ומגיעים אליו בעזרת מעלית הכסא Mont Blanc. בפארק הזה אפשר למצוא קצת מכל דבר, יש ארבע שורות של Kickers שמאפשרות קפיצות של בין 3 ל-20 מטרים, חמש מקפצות ועוד מתקנים מאתגרים. מי שמעדיף Half Pipe יוכל לקפוץ לטין הסמוך.

קרוס קאונטרי

בכל אחד משלושת האזורים של האתר יש מסלולי קרוס קאונטרי - לכיוון La Daille, ב-Solaise ומחוץ ל-Le Laisinant. מסלול ציורי נוסף יוצא מ-Le Châtelard לכיוון המעלית Manchet. מי שלהוט לגבי קרוס קאונטרי, כדאי שיגיע לאתר אחר לשם כך.

מסעדות על ההרים

 • Edelweiss - מסעדה הממוקמת במבנה עץ ואבן מעל Le Fornet ומגישה אוכל מצויין, שכולל בשר טלה, ברווז ודגים.
 • Fruitière - נמצאת בקצה גונדולת La Daille, פופולארית וצפופה אך מגישה מנות גדולות, בהן שפרד'ס פאי ונזיד בקר.
 • The Marmottes - באמצע הקערה (bowl) של Bellevarde. זהו אחד המקומות הזולים ביותר לאכול בהם. הישיבה היא בטראסה שמשית והאוכל טוב.
 • Tanière נמצאת בין שתי המעליות שמובילות ל-Face de Bellevarde ופופולארית בקרב המקומיים.
 • Bar de L'Ouillette שנמצאת בבסיסה של המעלית Madeleine ב-Solaise מגישה אוכל טוב במחירים סבירים.
 • The Clochetons בעמק Manchet מגישה אוכל מצויין ומהווה מקום מפגש מוצלח למי שאינו גולש או לגולשי הקרוס קאונטרי.
 • מסעדת הטראסה של המלון Brussel's בעיירה ואל ד'יזר נמצאת ממש סמוך למשטח הלימודי. צמוד לה פועלת המסעדה Grand Paradis שמומלצת לארוחת צהריים.

המידע נבחר ותורגם על ידי צוות למטייל ברשת מהאתר www.telegraph.co.uk

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על אתר הסקי ואל ד'יזר? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×