קסדת סקי: פריט חובה על ההר

השנה יוצאים לסקי עם קסדה. קסדת הבטיחות היא אביזר חובה בספורט הסקי הכולל מדרונות תלולים, קפיצות, ולעיתים, מסלולים צפופים במיוחד. הנה כמה דברים שכדאי לדעת על הפריט שאסור לוותר עליו בחופשת הסקי הבאה שלכם
צ'ארלס
|
תמונה ראשית עבור: קסדת סקי: פריט חובה על ההר
צילום: עמית להב

מודעות רבותי. מודעות מצילה חיים. מוזר, אבל בניגוד לרכיבה על אופנוע אופניים ורולר בליידס, בסקי אין מדיניות ברורה בנוגע לחבישת קסדה, למרות זאת המצאות קסדה על ראשיהם של גולשים בכל רחבי אירופה וארה"ב היא עובדה מוגמרת, שעושה הרושם שהיא תופעה המתפשטת ולא בכדי: ההכרה הציבורית בחשיבות נושא הבטיחות בגלישה החלה לחלחל מטה לכל שכבות הגולשים, שלצד ההתפתחות המואצת שחלה בתחום, זמינות המוצרים והוזלת מחירם הפכו את הקסדות ללהיט אופנתי חם.

רוצים לקנות ביגוד סקי וסנובורד במחירים משתלמים? – בקרו ב”למטייל שופ” »

מחקרים שנערכו לאחרונה מוכיחים קשר ברור בין חבישת קסדה, לבין צמצום סיכויי הפציעה בתאונות סקי. הנתונים מראים כי כ-18% מפציעות הסקי הן פגיעות ראש. המחקרים מוכיחים כי חבישת קסדה בעת תאונה הקשורה בפגיעת ראש מפחיתה את סיכויי הפציעה והחמרתה ב-60%! בניגוד לאג`נדה הישראלית הרווחת ש"לי זה לא יקרה", זה בהחלט עלול לקרות וכשזה יקרה כדאי להיות מוכנים וממוגנים! בעונת הסקי החולפת, חווינו מספר תאונות טרגיות שנסתיימו בשלל פציעות גולשים כתוצאה מפגיעות ראש.

.

חשוב לציין שפגיעות ותאונות סקי, כולל פגיעות ראש, מתרחשות גם כאשר הגולש נמצא בשליטה מלאה וברמת גלישה טובה לדוגמא, כאשר מסלול הגלישה של שני גולשים מצטלב ונוצרת התנגשות כמעט בלתי נמנעת... ילדים מתחת לגיל 13, שאינם חובשים קסדה בזמן הסקי, נמצאים בסיכון מוגבר לפציעות ראש, פנים וצוואר.

באירופה חובה על חבישת קסדה לילדים עד גיל 12 (יש מדינות שעד גיל 14), ילד שימצא ללא קסדה ילווה החוצה מהמסלולים וייתכן שכרטיס הסקי פס שלו יוחרם. לעניין הנוחות, קסדות סקי/סנובורד הן אביזר קל ונוח שאינו מורגש בזמן הגלישה, בניגוד למראה המגושם, הקסדה עשויה קצף קל וחזק ומצופה בחומרים מבודדים ואטומים.

הקסדה מווסתת היטב את חום הראש, טוב יותר מכל כובע סקי מצוי, והיא כמובן מותאמת למכלול האביזרים המגן על הפנים כגון מסכת פנים וגוגלס. בבואנו לקנות קסדה חשוב לוודא התאמה מלאה של הקסדה לראש, אחרי חבישתה על הראש יש לנסות ולהזיזה ממקומה באמצעות הידיים, הקסדה אמורה לנוח היטב ולא לאפשר תזוזות מהותיות. חשוב לבדוק שהקסדה מתאימה לגוגלס (משקפת הסקי) ושאין רווחים בין מסגרת המשקף לקו המצח של הקסדה. פתחי אוורור מרובים בקסדה הם חובה! קסדות בעלות פתחי אוורור נשלטים (נפתחים ונסגרים) מומלצות יותר.

קסדות אופניים ורולר בליידס אינן מתאימות לגלישה, בעיקר בשל העובדה שהן בנויות לאוורור יתר, שברוב המקרים אינו מתאים לאווירת הקור שבסקי ולא רק, מבנה קסדת הסקי הוא סגור יותר, בדומה לקסדת אופנוע ומותאם לסוג הפגיעה האפשרי בסקי, כולל הגנה על העורף והאוזניים. הקסדה מתוכננת "למכה משמעותית בודדת" ואחרי חלילה תאונה בה ספגה מכה, יש להחליפה באחרת. חשוב לזכור לרכוס את הקסדה לפני תחילת הגלישה. ניתן לשכור קסדות בכל אתרי הסקי, מכוון שהמדובר על אביזר שהוא אישי והיגייני ומחירו אינו מופרז. ההמלצה היא לקנותו.

טסים לסקי? לרכישת ביגוד סקי וסנובורד במחירים משתלמים »

חשבו על כמה אמצעים אנו משקיעים בהגנה על ציוד הסקי שלנו מפני חבטה בהטסה, לציוד האישי שלנו מפני שבר ונזק בהעברות, כמה זמן אנו עוסקים בלעטוף מיני מכשירים רגישים או שבירים בבגדים כדי שחלילה לא יינזקו, משום מה כשזה מגיע לראש שלנו, ההיגיון נוטה להיעצר - אל תתנו לזה לקרות. הדבר היקר לנו ביותר, כדאי שיהיה מוגן במעטפת שתדאג לשמור אותו במצב אותו אנו מכירים. קסדה לאנשים שיש להם ראש.

* ניתן להשיג ביגוד וציוד סקי וסנובורד בחנות "שלג". ביגוד חורף נוסף ניתן להשיג בכל סניפי למטייל.

יעדי הכתבה

סגור
×