רונן בבנסקו, בולגריה

רונן שב מחופשה משפחתית בבנסקו ומספר על אתר סקי קטן, שמגוון המסלולים בו מצומצם, ההגעה אליו ארוכה, וטיב השלג בו בלתי מספק. למרות כל אלה הוא שב מהחופשה מרוצה, בעיקר בגלל הילדים שלמדו סקי ונהנו, אך ממליץ על אתרים במערב אירופה.
רונן גור
|
מפה
תמונה ראשית עבור: רונן בבנסקו, בולגריה
Dollarphotoclub ©

מגיעים לבנסקו

אנחנו זוג + 3 ילדים (5,12,17). לי זו פעם שנייה (באפריל שנה שעברה הייתי בלה מנואיר בצרפת) ולכל השאר פעם ראשונה (לא כולל התנסויות בחרמון). בסקירה, מעבר כמובן לדעתי האישית, אשתדל לרשום מקסימום עובדות כך שכול אחד יסיק את מסקנותיו הוא ולא יתרשם רק מדעתי האישית. מעבר לכך ההתייחסות תהיה בעיקר לפן המשפחתי ומנקודת מבט של מתחילים, אבל לא רק. 

העיירה עצמה
העיירה בנסקו נמצאת כ- 160 ק"מ דרומית לסופיה הבירה. זמן הנסיעה היא 2.5-3 שעות. העיירה לא נבנתה במקור כעיירת סקי, אלא האתר נבנה על בסיס העיירה הקיימת. העיירה, כמו כל שאר העיירות המזרח אירופיות הפרובינציאליות שהוקמו עוד בתקופת הקומוניזם – עיירה מכוערת להחריד, מוזנחת, התשתיות בה עלובות והיא חשוכה בלילה. מעבר לכך העיירה מצויה בתנופת בניה (של מלונות ולא של תשתיות), והיא נראית כמו אתר בניה, מה גם שאת פסולת הבניה הם לא מפנים. בנוסף, בערב יש ריח של עשן כבד, ממש כמו בכפר ערבי בגדה. בטיסה חזרה פגשתי בחור שבא לעשות סקי בבורובץ. הוא קפץ לבנסקו למספר ימים. הוא כל כך נחרד מהמקום ואמר לי שזה היה כמו לעשות מילואים עם החבר`ה בעזה (כולל הריח). כך, שמי שמחפש עיירה ציורית ושאר תיאורים מפוצצים שישכח. מה שכן, המסעדות (ואני אגע בזה בהמשך למה הגענו אליהם), למרות שהן מוחבאות ולא את כולן רואים מהרחוב, מאד נחמדות, חמות וביתיות. לגבי פאבים לא ידוע לי, היות ולא התעניינתי. 

 המלון
אנחנו השתכנו במלון פארק גרדניה. מלון 4 הכוכבים מצדיק את מספר הכוכבים למעט האוכל. הלובי גדול ומאד נוח, החדרים מאד גדולים, המיטות גדולות ונוחות, המצעים טובים, יש בריכה, סאונה יבשה ורטובה, ג`קוזי (קר) וספא, כולל מסז`ים בתשלום (50 דקות ב- 120 ¤ - לא יקר). המלון די רחוק מהגונדולה ומצריך אוטובוס (10 דקות נסיעה). האוכל מאד בינוני ומטה (היינו אמורים להיות במלון שאטו, ועוד לחשוב שהחליפו לנו את המלון בגלל האוכל). בארוחת הערב לא היה אוכל לילדים הקטנים למרות שביקשנו. התבדחנו שיש למסעדות הסכם עם המלונות היות וכולם יצאו לאכול בחוץ. 

מרחק מהאתר וזמן הגעה מהעיירה (לדעתי הנקודה הכי חשובה)
כמו שציינתי, הנסיעה מהמלון לגונדולה לוקחת כ- 10 דקות. לקיחת הציוד (שהופקד באוהל ליד הגונדולה (למעט הנעליים שאותם לא ברור למה היינו צריכים לסחוב למלון) וזמן המתנה ממוצע לגונדולה של עוד כ- 10 דקות, והעלייה לאתר בין 20-30 דקות. זאת אומרת, מהיציאה מהמלון עד ההגעה לאתר לוקח כשעה, שזה טרטור לא קטן, במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים שצריך לסחוב להם את הציוד. לבת שלי שהיא בת 12 קטנה ורזה, היה קשה לסחוב את הציוד (שמשום מה היה לי מאד כבד גם ביחס למקומות אחרים) והייתי צריך לעזור גם לה. כך שבשבילי ובשביל אשתי זה היה מסע אלונקות כל בוקר. בגלל המרחק וזמן ההגעה והחזרה, עולים בבוקר ויורדים אחרי הצהרים (אין הפסקות), כך מי שיש לו ילדים קטנים שיש להם צרכים ורצונות משלהם, ואי הוודאות אצלם גדולה מהוודאות צריך לקחת בחשבון שהסידור הזה מאד לא נוח וזה בלשון המעטה. לגבי ההסעות (ואני לא יודע איך זה היה בבתי מלון אחרים) – הלוך כל חצי שעה עד השעה 11:00 וחזור מ- 14:30 עד 18:00. אם אתה רוצה לחזור ב- 13:00, אין הסעה. או שתיקח מונית או שתלך ברגל. מלון קמפינסקי המדורג בחמישה כוכבים נמצא על הגונדולה, אבל במחיר שלו אפשר למצוא דיל טוב במערב אירופה

לתחילת הכתבה

סקי באתר

האתר והמסלולים
מרכז האתר נמצא בגובה של 1,635 מטר ושם גם נמצאים כל מתקני האימונים למתחילים (המסוע וכדומה). כל שאר המסלולים באתר מתנקזים דרך שני מסלולים מרכזיים (אחד שחור ואחד כחול) למרכז האתר. היות והאתר מתאים יותר למתחילים, רוב הגולשים יורדים דרך המסלול הכחול. ישנו מסלול (מספר 1) באורך של כ- 10 ק"מ שיורד ממרכז האתר לעיירה עצמה. המסלול, שהשלג בו מלאכותי, מאד מתון בחלק הנמוך שלו, שבסופו אף צריך להתאמץ בשביל להתקדם. עבור מי שכבר עשה את שאר המסלולים באתר, גם למתחילים שבינינו, המסלול די מעצבן ומספיק לעשות אותו פעם אחת (כך שמבחינת אורך מסלולים אפשר להוריד אותו מהחישוב). לילדים שזה להם שבוע ראשון האתר בהחלט הספיק. אני הרגשתי, ולמרות שיש לי ניסיון של שבועיים בלבד ולמרות שלא עשיתי את כול המסלולים, שהאתר קצת קטן ועדיף אתר קצת יותר גדול ומגוון. אם לא הייתי מתרכז וגולש עם הילדים, הייתי די משתעמם לאחר יומיים. 

טיב השלג
במשך כל השבוע, למעט אחר צהרים אחד שירד שלג, היה מזג אויר חם (בין 5 ל- 10 מעלות). בהתאם לכך, השלג היה מאד בוצי ומלא מהמורות למעט החלק העליון של האתר. היות ואין אפשרות לא להגיע לחלק הנמוך היינו צריכים לגלוש גם בבוץ הזה. באזור המעליות וגם במרכז האתר היו אף שלוליות מים והיו אנשים ששמו את הרגל על האדמה ולא יכלו להרים אותה מפאת המשקל של המים (זה היה יותר כמו סקי מים). בשנה שעברה, כמו שכבר ציינתי, הייתי באפריל בלה מנואייר בצרפת בחום של בין 10 ל 15 מעלות, ולא היה כזה בוץ. בוקר אחד מהשבוע היה הכול (כולל הבוץ) קפוא עד שאפשר היה לשים סכינים על המגלשיים ולהחליק על הקרח, ממש זוועה, גם בחלק הנמוך של האתר. קראתי לא מעט ביקורת בפורום על טיב השלג באתר החרמון ואני חייב להגיד לכם, והיות וגם הייתי בחרמון במזג אויר חם, איכות השלג בבנסקו הייתה (לפחות בשבוע הזה) הרבה יותר גרועה מהתיאורים שהועברו פה. 

 ההדרכה
מבחינת הסדר והארגון היה די ברדק לפחות ביום יומיים הראשונים. ביום השני לילדים הגדולים שעלו לבד לא חיכתה הדרכה והם "ארגנו" מדריך עם מספר ישראלים אחרים. לאחר היום הרביעי עזב המדריך והודיע לנו כי למחרת יחכה לנו מדריך אחר. לא דובים ולא מדריך. האיש המארגן את ההדרכות אף לא ידע שהמדריך שלנו עזב, ואף שאל אותנו לפשר עזיבתו. מעבר לכך, אני הייתי עם שני מדריכים, ואני יכול להעיד גם מאנשים אחרים שההדרכה מאד טובה, המדריכים מדברים אנגלית טובה, ומתייחסים ברצינות (לפעמים יותר מידי ברצינות לנו הישראלים) לעבודתם. 

לתחילת הכתבה

עלויות ומסקנות

מחירים
אנחנו היינו בורנה שנה שעברה כך שידענו למה לצפות. יכול להיות שביחס למערב אירופה בולגריה יותר זולה, אבל בסך הכול המחירים הם כמו בארץ, ולא זול כמו שנוטים לחשוב. אני אתן כמה דוגמאות:
באתר – בקבוק שתיה חצי ליטר - 9 ¤, מים חצי ליטר - 6 ¤, מגש ציפס קטן - 12 ¤.
במכולת - בקבוק שתייה 2 ליטר - 6 ¤, ישנם דברים זולים כמו ופלים וממתקים אבל לא בצורה קיצונית.
במסעדות – מנה בשר בקר או כבש לא גדולה עולה בין 60 ל- 70 ¤, העוף זול וטעים - בין 20 ל- 30 ¤ למנה, מנה ספגטי עולה כ- 25 -30 ¤ למנה בינונית, פיצה לא גדולה כ- 20 ¤. כ- 200 עד 250 ¤ לארוחת ערב ל- 4 נפשות. 
סקי פס וציוד לילד בן 5 (הכל על בסיס יומי) – השכרת ציוד - 30 ¤ (בחנות ליד מחיר כפול), קסדה - 20 ¤, סקי פס - 60 ¤.

החברה המארגנת - פינגווין
בסך הכול אין לנו תלונות והרוב דפק כמו שצריך. בנמל התעופה חיכה לנו מדריך בשם טוני הדובר עברית (היה בארץ 7 שנים) שסידר לנו את הדברים והיה איש הקשר שלנו עם המקומיים (לא כולם דוברי אנגלית) והמלון. ביום הרביעי אותו טוני היה אמור לארגן הסעות של כל שאר המלונות למסיבת פורים שהייתה אמורה להתקיים במלון שלנו. ההסעות לא היו והמסיבה התקיימה בפורום מצומצם של המלון שלנו בלבד (חבל). החברה שלחה מפעילה חברתית שהפעילה את הילדים אחר הצהריים וזה היה מאד במקום. נאמר לנו על ידי פינגווין שיש במקום קלאב ג`וניור לילדים עד גיל 6. מבירור עם טוני הוא לא ידע על מה מדובר והסתבר שאין לא קלאב ולא ג`וניור וגם אין מתקנים מתאימים לילדים בגיל הזה, כך שהתארגנו לבד עם הדרכה וחלוקה ביני ובין אשתי. לגבי ההדרכה בעברית אני יכול להגיד מתגובות של אחרים שהמדריכים היו מאד טובים.

לסיכום
בסך הכול, למרות כל מה שנכתב לעיל מאד נהנינו. היות והתרכזנו יותר בילדים, והם מאד התקדמו ונהנו ולהם זו הייתה חוויה מרנינה, אנחנו גם נהנינו. אני לא בטוח שאם הייתי נוסע לבד ללא ילדים הייתי נהנה כך, ובדיעבד אם הייתי צריך להחליט, הייתי בוחר אתר אחר במערב אירופה. פעם אחת היינו בבנסקו וכנראה לא נחזור אליה. לנו זה הספיק. לדעתי, אם אתם בעלי ניסיון של שבוע/שבועיים, גולשים כבר די בקלות מסלולים כחולים ואף אדומים, ומחפשים מעבר למחיר (שדרך אגב הוא לא שונה בהרבה מאתרים יותר טובים במערב אירופה), נוחות, אתר מגוון ואוירה אלפינית, אין לכם מה לחפש בבנסקו.
תאריכי החופשה - 28.2.07-7.3.07 

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לבנסקו

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×